Тема: Самоцінність мого життя Програма самоаналізу особистості (покрокова система роботи над собою)
Мета: обґрунтувати поняття: "життєві цінності", "самоцінність", "самоаналіз". Допомогти студентам розібратися з своїми емоціями, почуттями, настроями, інтересами, потребами. Розвивати вміння аналізувати свої життєві пріоритети, розуміння особистої самоцінності, потребу до самовдосконалення.
Обладнання: папір А- 4, маркери, клейкі папірці, картки з висловами, картки - пам’ятки.
Хід заняття
Розуміти щось — значить знайти в ньому щось таке, що є там: і якраз оце відкриття себе поза нами є тим, що нас тішить. Р. Тагор
І.Вступ Вправа "Мікрофон"
Учасники по черзі висловлюють свої судження на незакінчене речення "Мої життєві цінності…". Сьогодні на годині спілкування ми будемо вчитися сприймати себе в новому ракурсі – здатності любити себе, розуміти своє "Я" і прийняття його таким, яким воно є. Намагатимося змінювати свої мотиви і ставлення до особистісних проблем через самоаналіз і самопізнання. Пробуджуватимемо потребу в самовдосконаленні шляхом створення ситуацій нового бачення себе.
ІІ. Основна частина Для визначення самоцінності свого життя нам потрібно пройти покрокову програму - системи роботи над собою.
КРОК 1 ОТРИМАЙТЕ ЯКНАЙБІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ ПРО СВОЮ ПРОБЛЕМУ Перші кроки завжди найважчі. Р.Тагор • Пам'ятайте! "Якщо є проблема, значить є її рішення". Важливо чітко собі уявити - в чому ваша проблема. Використовуйте книги, корисний досвід друзів, які "пройшли" цю проблему. Це буде ваше знання про деякі незнання. Ваше усвідомлення - це результат вашої праці. Поміркуйте: чи дійсно ви самотні, чи вам це здається? Якщо ми навчилися любити себе і підтримувати себе, ми придбаємо несказанне багатство. У нас також буде багато проблем і будуть справжні поразки, тому що неможливо відійти від своєї людської природи, де є страждання, труднощі. Але ми можемо мобілізувати всі свої сили, щоб прийняти виклик життя і взяти із цього максимальну користь для себе. Звільнившись від фантазій, ми відкриваємо перед собою істину міру своїх можливостей, ми відкриваємо велику перспективу. Вправа "Процес навчання" (Клаус Фопель) допоможе вам проаналізувати процес отримання знань та рухатися далі. Ви зможете скласти 3 різних аспекти ваших знань: - що ви дізналися про проблему самотності від інших; - що ви дізналися зі свого особистого досвіду; - що б ви хотіли ще дізнатися. Візьміть чистий аркуш паперу і розділіть його на 4 рівні частини. В І частині - напишіть, відобразіть, чого вас навчили інші. Яке ставлення до проблеми було закладено у вас вихованням? Про що ви дізналися від значимих для вас людей? В II частині - чого ви навчилися самі (схематично). До чого ви прийшли на основі свого досвіду? Про що ви прочитали, дізналися, спостерігаючи за собою та за іншими. III частина - коротко запишіть або зобразіть, про що вам невідомо, що хочете дізнатися, на що маєте надію, - тобто перспективу подальшого розвитку ваших знань. IV частина - залиште її порожньою. В ній ви зможете викласти свої ідеї, спостереження, плани та проекти, які будуть виникати в ході роботи над 1-3 частинами, в процесі розмірковування та співставлення.
КРОК 2 ПРИЙМИ СЕБЕ ТАКИМ, ЯК ТИ Є. ПОЛЮБИ СЕБЕ Найсильніший той, хто має владу над собою. Сенека •Пам'ятайте! Пізнавай своє "Я" шляхом інтроспекції за допомогою аналізу себе, своїх можливостей, своїх помилок. Відсутність любові до себе, уваги та турботи лежить в основі багатьох проблем, в тому числі і самотності. Тому треба щиро і відкрито прийняти себе, виробити позитивну Я-концепцію. Недолік самоповаги заважає бути відкритим. Коли ти навчишся любити себе за щось, тоді і оточуючі люди помітять твої привабливі якості. Квітка предстане в усій свої красі тільки тоді, коли вона розпуститься, так і твої гідності по справжньому оцінять тільки в тому випадку, коли ти їх сам розкриєш. Гімн самому собі (уривок на картках - пам'яті) В. Сатир Я - це Я. ...Мені належать всі мої фантазії, мої мрії, всі мої надії і мої страхи. Мені належать всі мої перемоги і успіхи. Всі мої поразки та помилки. Все це належить мені, і тому я можу дуже близько познайомитися з собою. Я можу полюбити себе і подружитися з собою. Я можу зробити так, щоб усе підкорялося моїм інтересам... ... Я можу бачити, іти, відчувати, думати, говорити і діяти. Я маю все, щоб бути продуктивною, вносити смисл та порядок в світ речей і людей навколо мене. Я належу собі, і тому я можу будувати себе. Я - це Я, і Я - це чудово! Вправа: Візьміть дзеркало, погляньте собі в очі, вимовте своє ім'я, і скажіть собі: "Я люблю тебе і приймаю тебе таким (такою), якою (яким) ти є". Повторюйте цю вправу кожен день, зафіксуйте відчуття, які ви відчуваєте. Любити себе - це означає займатися проблемою ще до того, як вона виникла. Прийняти своє минуле. Використати його досвід і знання, радіти теперішньому і з оптимізмом дивитись в майбутнє.
КРОК З СКЛАДІТЬ ПЛАН СВОГО РОЗВИТКУ Коли руйнується план, немає кращої розради, як на його місці побудувати новий або мати в запасі інший. Ж. Поль •Пам'ятайте! Слабкі люди очікують сприятливих випадків і моментів, а сильні - створюють їх самі. (К.Д, Ушинський). Планувати своє життя - значить просто вирішити, якою людиною я хочу стати, що можливо тільки для мене. Потрібно визначити найближчі та оптимальні цілі, вони повинні бути конкретними і відповідати вашим здібностям та можливостям. Наступним етапом буде визначення перспективних цілей, які повинні бути неосяжними та необмеженими і спрямованими на повноцінне та повноправне життя, щоб відчувати радість від нього. Доцільно використати схему (за Марі Тойч)
МРІЯ + ДЕТАЛІ + ТЕРМІН БЕЗПЕРЕРВНА ДІЯ УСПІХ Ваш план успіху 1.Моя мета (що я отримаю, як результат, яким я буду? Чим буду займатися? Що я буду мати?) 2.Який я для цього?
Мене обмежують: обставини, перешкоди, страхи, комплекси, стереотипи Мої можливості (ресурси): особистісні якості, знання, вміння, навички Моя підтримка (що мені дає натхнення)
3.Мої кроки щодо досягнення мети.
Етап, завдання Зміст Дати проміжних фіналів
4.Чим я можу поступитися заради досягнення мети, скільки часу та енергії я готовий віддати для цього? 5.Як довго я готовий працювати над досягненням мети без помітних результатів? 6.Які критерії допоможуть мені побачити, що мета досягнута? 7.Які нові можливості відкриваються в моєму житті зараз, коли я досяг своєї мети. М. Мольц вказував, що експериментальна та клінічна психологія довела той факт, що наша нервова система не здатна співставити уявний досвід з тим, що мав реальне місце у житті людини.
КРОК 4 ЗНАЙДИ І ВИКОНУЙ УЛЮБЛЕНІ СПРАВИ Треба любити те, що робиш, і йти вперед крок за кроком. І.П. Павлов • Пам'ятайте! "Різноманітність інтересів дає можливість поставити більше цілей". Улюблена робота - це не те, що людина робить, щоб жити, а те, заради чого вона живе, щоб робити. Якщо ви зацікавлені своєю справою, - це найцікавіша передумова того, що праця принесе вам задоволення, буде розвиватися ваша творчість, будуть досягнення - і самотність відійде, як непотрібне, тому що творчість вимагає від людини координації всіх моральних сил, і ця активність благотворно впливає на психіку людини і на її фізичне здоров'я. Наведемо цитату Наполеона: "Якщо я хочу припинити якусь діяльність, я засуваю в голові певну шухляду і висуваю іншу. Вони в мене ніколи не переплутаються. Якщо хочу спати, просто замкну всі шухляди - і сплю." Він діяв за правилами: "Роби те, що робиш". Звикайтеся з думкою, що на світі є величезна, кількість речей, потреб, які варто пізнати, адже вони приховують в собі радість. І не ждіть, що успіх прийде обов'язково одразу. Терпіння і наполегливості Вам! Цікаво! А чи вмієте ви побачити свій вибір, незалежний від обставин та оточуючих? Вправа "Навички прийняття рішення". Візьміть 5 аркушів паперу і напишіть: На першому - що я люблю та хочу робити (+) На другому - чого я терпіти не можу, або не хочу робити (-). На третьому - в кінці дня відмічайте, скільки часу витрачено на (+) та (-) із вашого списку. На четвертому - чим би я хотів займатися. Через день подивіться всі ці записи і оцініть їх "чужими очима", тобто, як стороння особа. На п'ятому - напишіть відповідь на запитання: "Чи є суттєві протиріччя між моїми (+) та (-) цінностями, інтересами, і тим, на що я витрачаю свій час?". Обговорення вправи. Після такого аналізу у вас швидко знайдеться чудова справа.
КРОК 5 ВІДЧУЙ ВПЕВНЕНІСТЬ У СОБІ Впевненість в собі - це здатність покладатися на себе, відвага думок, почуттів та вчинків. П. Вайнцвайг •Пам'ятайте! Людина тільки там задовольняє інших, де вона задовольняє саму себе, лише там вона чогось досягне, де вона сама вірить в свої сили. Намагайтеся частіше думати про себе добре, хвалити себе за найменше досягнення, не відмічайте своїх негативних рис. Людина, яка відчуває особистісну значимість, випромінює біля себе ореол задоволення. Пробачте собі минулі помилки, сховайте важкі спогади. Шукайте причини невдач поза собою - в певних конкретних ситуаціях, а не в недоліках своєї особистості. Локальні проблеми є у всіх людей. Частіше розслабляйтеся, прислухайтеся до своїх думок, займіться тим, що вам до душі, - так ви краще себе зрозумієте. Нагадати вам про те, що ви можете, допоможе наша вправа, яка дозволить оцінити себе позитивно (Д. Скотт). Мої позитивні якості. Візьміть лист паперу та олівець. Розділіть лист на 3 частини і кожній частині дайте назву:
Мої позитивні якості Де я можу себе проявити Чого я досяг
Заплющіть очі і зосередьтеся на кожній частині 1-2 хвилини. Намагайтеся не аналізувати те, що спадає вам на думку, просто відчувайте. Потім занотуйте всі ваші думки для кожної частини. В кінці дайте повну картину для самого себе з урахуванням всіх якостей - і ви відчуєте, як це приємно. Навчіться з радістю приймати компліменти і радіти їм. Для закріплення почуття впевненості в собі важливо не тільки викликати приємні, позитивні переживання, а й обов'язково їх утримувати.
КРОК 6 ПОДУМАЙ ПРО ІНШИХ Допоможи тому, хто несе тягар, але не тому, хто покладе його поруч. Сенека •Пам'ятайте! Виявляючи турботу про інших, людина не лише перестає думати про свою самотність, але й спонукає оточуючих цікавитися собою. Нам з вами слід навчитися впливати на людей, ставитися до них з емпатією. У прямому перекладі з грецької емпатія означає проникнення всередину, тобто це духовна єдність, коли людина настільки переймається почуттями іншої, що ототожнює себе з нею. Ще Аристотель казав чудовий вислів "не порушуй моїх кіл", - і це актуально на теперішній час. Кожен з нас замкнений в умовному колі і потребує уваги та поважливого ставлення до нього. Якщо стороння людина спробує порушити це коло, - вона потрапить в позицію "непрошеного гостя". Пам'ятайте про себе. Під час самотності людина часто уникає товариських контактів, і це стає звичкою, не поглиблюються існуючі відносини, не шукаються нові, але не треба впадати у відчай. На аркуші паперу напишіть свої позитивні якості, поруч з кожною з них напишіть ім'я свого знайомого, котрий цінує саме цю якість. Перелічіть свої недоліки. І по кожному з них знайдіть собі однодумця серед оточуючих. Отже, тепер ви змушені відмовитись від почуття власної унікальності, зате коло потенційно близьких людей помітно розширилося. А хіба ви гірші за інших? Наступна вправа допоможе спілкуватися з людьми. Вправа: "Якщо б я тебе любив" (М. Козлов) Мета: Позбутися зайвих стереотипів сприймання людини, навчитися толерантно спілкуватися з оточуючими. Ви отримуєте таку установку щодо оточуючих людей: "Якщо я б тебе любив" і починаєте її виконувати, не враховуючи тимчасові симпатії, неприязнь, вороже ставлення, страх. Ви ставитесь до людини, яка перед вами, як до рідної, єдиної, неповторної. В кінці дня необхідно зробити підсумок: як змінювалося ваше ставлення до людей та ставлення оточуючих людей до вас; чи сподобалось вам знаходитися в такому стані; чи важко було виконати цю вправу, яких труднощів ви зазнали і чи були вони взагалі?
Візьміть на озброєння три принципи спілкування з людьми:
1.Всі люди різні. Тому не прагніть сприймати, а тим більше "переробляти" людину по-своєму. 2.Кожна людина - унікальна. Такої, як ти, не було й не буде, - це психологічна база почуттів особистої гідності. Я з повагою ставлюся до інших, а вони до мене. 3.Діяльність людини потрібно оцінювати не тільки по тому, що і як вона робить, а і по тому, чого вона не робить. А не робить вона багато.
1)Не робить того, що знає, як робити. 2)Не робить того, чого не знає, але знають інші. 3)Не робить того, чого не знають інші, тобто, не працює творчо і не створює нових знань та вмінь.
КРОК 7 СФОРМУЙ СВОЮ ЕМОЦІЙНУ СТІЙКІСТЬ ПРОТИ ПРОБЛЕМ Найважча проблема в світі могла б бути вирішеною, коли була б іще маленькою. Лао Ше • Пам'ятайте! Людина страждає не стільки від того, що відбувається, скільки від того, як вона оцінює те, що відбувається. Від того, як мислить людина, залежить внутрішній комфорт, здоров'я, успіхи, емоційна рівновага. Думку цю довів доктор психологічних наук Ю.М. Орлов. Він запропонував термін "саногенне" і "патогенне" мислення, де 1 -ше - це мислення, яке породжує здоров'я, зменшує внутрішню напруженість, тривожність. Воно дає можливість контролювати емоції, потреби та бажання, дарує успіх. Патогенне мислення, навпаки, веде до хвороб і невдач. - Навчіться прощати, не доводити власну правоту, а застерігати від хвороб себе і близьких людей. - Кожен крок в досягненні мети повинен стати для вас максимально приємним (радість дає позитивний ефект, покращує кровообіг, загальний тонус нервової системи). - Усвідомлюйте свій світ негативних емоцій і отримуйте особливу користь із них (в образі - прощення, в заздрощах - ступінь гордості). - Не стримуйте своїх емоцій, бо цим ви тільки підсилюєте їх, плачте, не соромтеся, це знімає напруження. - Прагніть завжди до того, щоб за вашим словом завжди йшло діло. Якщо цього не відбувається, то формується пасивність і невіра в свої сили. Вправа: "Відчуй та розкажи свою емоцію" (А.М. Прихожан). Гра дозволить вам зрозуміти себе і свої емоційні почуття, навчитися вільно висловлювати їх перед іншою людиною і, як наслідок, керувати ними. Протягом тижня, який ви виділите для себе, зафіксуйте яку-небудь емоцію, почуття (особливо сильні та неприємні). Обов'язково проаналізуйте, яке почуття ви відчували. Коли це не становитиме для вас особливої перешкоди, переходьте до наступного кроку. Навчіться словами виражати свої емоції, розповідати друзям, близьким. Ми звикли до того, що наші емоції "зчитуються" іншими за жестами, інтонаціями, позами, і ми очікуємо цього, навіть ображаємося. Чому б прямо та відверто не сказати про це? Проробляйте це уміння до того часу, аж поки воно не стане звичкою.
Використай літературу до кожного кроку: Крок 1 "Отримай інформацію про свою проблему" 1.Прихожан А.П. Психология неудачника. М. 2000. 2.Давидова В. Психотехника индивидуальности. М. 1997. 3.Лабиринтьі одиночества. М. 1989. 4.Життєві кризи особистості. Науково-методичний збірник . У 2-х частинах. - К. ІЗМН. 1998. 5.Шопенгаузр. Афоризмьі житейской мудрости. М. 1998. Крок 2 "Прийняття себе і любов до себе" 1.Сатир В. Как строить себя и свою семью. - М. 1992. с. 22. 2.Добротворский И.Л. Как найти себя и начать жить. - Воронеж. 1994. 3.В.М. Мольц. Я - зто Я, или как стать счастливьім. Крок 3 "Складіть план свого розвитку" 1.Томан І. Як удосконалювати самого себе. Київ. 1984. 2.Водейко Р.И., Мазо Г.Е. Как управлять собой. - Минск. 1983. 3.Марі Тохіч, Чампіон К. Тойч. Второе рождение. 4.Вайнцвайг Г.П. Десять заповедей творческой личности. - М. 1990. 5.Джозеф О'Коннор, Джон Сеймор. Введение в НЛП. Челябинск. 1998. Крок 4 "Знайди і виконуй улюблені справи" 1.Аркадий Егидес. Лабиринтьі общения. М. 1999. 2.Козлов М.Н. Формула личности. - СПб. 2000. 3.Джордан Айян. 10 способов освободить ваш творческий гений. -СПб, _ Харьков., - Минск. 1997. Крок 5 "Відчуй впевненість в собі" 1.Д.П. Скотт. Сила ума. К. 1991. 2.Р.М. Грановская. Злементьі практической психологии. - СПб. 1997. 3.Панкратов В.Н. Психология управлення собой. - М. 1998. 4.Томас А. Харрис. Я - хороший, тьі - хороший. М. 1993 рок 6 "Думай про інших" 1.Козлов Н.И. Формула личности. - СПб, 1999. 2.Карнеги Д. Как перестать беспокоиться и начать жить. К. 1992. 3.Содатова П.У., Шайгерова А.А., Шарова О.Д. Жить в мире с собой и с другими. М. 2000. 4.Рейнуотер Д. Зто в ваших силах. М. 1992. Крок 7 "Сформуй свою емоційну стійкість проти проблеми" 1.Орлов Ю.М. Восхождение к индивидуальности. - М. 1991. 2.Рувинский Л.И., Хохлов С.И. Как воспитать волю и характер. М. 1986. 3.Оржеховська В.М., Хілько Т.В., Кириленко С.В. Посібник з самовиховання. К. 1996. ІІІ. Заключна частина Дайте відповідь на такі запитання: - Що відбувалося на годині спілкування? Які виникали у Вас думки при виконанні вправ? Як Ви себе почували? (емоції та почуття). Яка інформація була для Вас новою? Людина повинна навчитися говорити із собою. Це дуже важливо: потрібно пояснити собі щось, підтримати себе словом, встановити стабільний діалог — все це допоможе в складних життєвих ситуації.
Список використаної літератури
1.Байярд Дж. И Р. Ваш беспокойный подросток. М., 1991. - с.8. 2.Гаджиева Н.М., Никитина Н.П., Кислинская Н.В. Основы совершенствования. Екатеринбург. 1998. 3.Даценко О. Основні принципи і методи дослідження самотності в суб'єктивному житті особистості//Рідна школа – листопад, 2000. 4.Життєві кризи особистості. Науково-методичний посібник. У 2-х ч. К. ІЗМН. 1998. 5.Кон И. Многоликое одиночество. Знание - сила. - 1986. № 12. - с. 40-42. 6.Карцева Т.Б. Личностньїе изменения в ситуациях жизненньїх перемен.// Психологический журнал. - 1989. №5. - с.23-24. 7.Коняєва А., Тітова Г. Самотність. Радянська школа. 1991. №4. 10.Михайлов А.В., Мартин Хайдеггер. Человек в мире. - М., 1990. 11.Мироненко В.В., Популярная психология. Хрестоматия. М., 1990. 12.Мудрик А.В. Время поисков и решений или старшеклассникам о них самих М, 1990. 13.Панкратов В.Н. Психотехнология управлення собой. - М., 1998. 14.Реабілітаційна педагогіка./ Науково-методичний збірник в 2-х частинах. Київ. 1998. 18.Сатир В. Как строить себя и свою семью. М., 1992. с.22. 19.Шопенгаузр А. Афоризмы житейской мудрости. М., 1998. 20.Швалб Ю.Ш. Дончева О. Одиночество: социально-психологические проблемы. К. Изд. Украйна. 1991.
[/r][/r][r][/r][r][/l] |